FILMFRIK

En filmfriks frikerier om film

The 84th annual Academy Awards

Natten som får meg til å gå rundt som en zombie på jobb dagen etter, er endelig kommet. Ja, det har vært Oscar-utdeling igjen, dere. Her er årets nominerte, med vinnerne understreket og i rødt:

Actor in a Leading Role

  • Demián Bichir in «A Better Life»
  • George Clooney in «The Descendants»
  • Jean Dujardin in «The Artist»
  • Gary Oldman in «Tinker Tailor Soldier Spy»
  • Brad Pitt in «Moneyball»

Actor in a Supporting Role

  • Kenneth Branagh in «My Week with Marilyn»
  • Jonah Hill in «Moneyball»
  • Nick Nolte in «Warrior»
  • Christopher Plummer in «Beginners»
  • Max von Sydow in «Extremely Loud & Incredibly Close»

Actress in a Leading Role

  • Glenn Close in «Albert Nobbs»
  • Viola Davis in «The Help»
  • Rooney Mara in «The Girl with the Dragon Tattoo»
  • Meryl Streep in «The Iron Lady»
  • Michelle Williams in «My Week with Marilyn»

Actress in a Supporting Role

  • Bérénice Bejo in «The Artist»
  • Jessica Chastain in «The Help»
  • Melissa McCarthy in «Bridesmaids»
  • Janet McTeer in «Albert Nobbs»
  • Octavia Spencer in «The Help»

Animated Feature Film

  • «A Cat in Paris» Alain Gagnol and Jean-Loup Felicioli
  • «Chico & Rita» Fernando Trueba and Javier Mariscal
  • «Kung Fu Panda 2» Jennifer Yuh Nelson
  • «Puss in Boots» Chris Miller
  • «Rango» Gore Verbinski

Art Direction

  • «The Artist»
    Production Design: Laurence Bennett; Set Decoration: Robert Gould
  • «Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2«
    Production Design: Stuart Craig; Set Decoration: Stephenie McMillan
  • «Hugo»
    Production Design: Dante Ferretti; Set Decoration: Francesca Lo Schiavo
  • «Midnight in Paris»
    Production Design: Anne Seibel; Set Decoration: Hélène Dubreuil
  • «War Horse»
    Production Design: Rick Carter; Set Decoration: Lee Sandales

Cinematography

  • «The Artist» Guillaume Schiffman
  • «The Girl with the Dragon Tattoo» Jeff Cronenweth
  • «Hugo» Robert Richardson
  • «The Tree of Life» Emmanuel Lubezki
  • «War Horse» Janusz Kaminski

Costume Design

  • «Anonymous» Lisy Christl
  • «The Artist» Mark Bridges
  • «Hugo» Sandy Powell
  • «Jane Eyre» Michael O’Connor
  • «W.E.» Arianne Phillips

Directing

  • «The Artist» Michel Hazanavicius
  • «The Descendants» Alexander Payne
  • «Hugo» Martin Scorsese
  • «Midnight in Paris» Woody Allen
  • «The Tree of Life» Terrence Malick

Documentary (Feature)

  • «Hell and Back Again»
    Danfung Dennis and Mike Lerner
  • «If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front»
    Marshall Curry and Sam Cullman
  • «Paradise Lost 3: Purgatory»
    Charles Ferguson and Audrey Marrs
  • «Pina»
    Wim Wenders and Gian-Piero Ringel
  • «Undefeated»
    TJ Martin, Dan Lindsay and Richard Middlemas

Documentary (Short Subject)

  • «The Barber of Birmingham: Foot Soldier of the Civil Rights Movement»
    Robin Fryday and Gail Dolgin
  • «God Is the Bigger Elvis»
    Rebecca Cammisa and Julie Anderson
  • «Incident in New Baghdad»
    James Spione
  • «Saving Face»
    Daniel Junge and Sharmeen Obaid-Chinoy
  • «The Tsunami and the Cherry Blossom»
    Lucy Walker and Kira Carstensen

Film Editing

  • «The Artist» Anne-Sophie Bion and Michel Hazanavicius
  • «The Descendants» Kevin Tent
  • «The Girl with the Dragon Tattoo» Kirk Baxter and Angus Wall
  • «Hugo» Thelma Schoonmaker
  • «Moneyball» Christopher Tellefsen

Foreign Language Film

  • «Bullhead» Belgium
  • «Footnote» Israel
  • «In Darkness» Poland
  • «Monsieur Lazhar» Canada
  • «A Separation» Iran

Makeup

  • «Albert Nobbs»
    Martial Corneville, Lynn Johnston and Matthew W. Mungle
  • «Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2»
    Edouard F. Henriques, Gregory Funk and Yolanda Toussieng
  • «The Iron Lady»
    Mark Coulier and J. Roy Helland

Music (Original Score)

  • «The Adventures of Tintin» John Williams
  • «The Artist» Ludovic Bource
  • «Hugo» Howard Shore
  • «Tinker Tailor Soldier Spy» Alberto Iglesias
  • «War Horse» John Williams

Music (Original Song)

  • «Man or Muppet» from «The Muppets» Music and Lyric by Bret McKenzie
  • «Real in Rio» from «Rio» Music by Sergio Mendes and Carlinhos Brown Lyric by Siedah Garrett

Best Picture

  • «The Artist» Thomas Langmann, Producer
  • «The Descendants» Jim Burke, Alexander Payne and Jim Taylor, Producers
  • «Extremely Loud & Incredibly Close» Scott Rudin, Producer
  • «The Help» Brunson Green, Chris Columbus and Michael Barnathan, Producers
  • «Hugo» Graham King and Martin Scorsese, Producers
  • «Midnight in Paris» Letty Aronson and Stephen Tenenbaum, Producers
  • «Moneyball» Michael De Luca, Rachael Horovitz and Brad Pitt, Producers
  • «The Tree of Life» Nominees to be determined
  • «War Horse» Steven Spielberg and Kathleen Kennedy, Producers

Short Film (Animated)

  • «Dimanche/Sunday» Patrick Doyon
  • «The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore» William Joyce and Brandon Oldenburg
  • «La Luna» Enrico Casarosa
  • «A Morning Stroll» Grant Orchard and Sue Goffe
  • «Wild Life» Amanda Forbis and Wendy Tilby

Short Film (Live Action)

  • «Pentecost» Peter McDonald and Eimear O’Kane
  • «Raju» Max Zähle and Stefan Gieren
  • «The Shore» Terry George and Oorlagh George
  • «Time Freak» Andrew Bowler and Gigi Causey
  • «Tuba Atlantic» Hallvar Witzø

Sound Editing

  • «Drive» Lon Bender and Victor Ray Ennis
  • «The Girl with the Dragon Tattoo» Ren Klyce
  • «Hugo» Philip Stockton and Eugene Gearty
  • «Transformers: Dark of the Moon» Ethan Van der Ryn and Erik Aadahl
  • «War Horse» Richard Hymns and Gary Rydstrom

Sound Mixing

  • «The Girl with the Dragon Tattoo»
    David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Bo Persson
  • «Hugo»
    Tom Fleischman and John Midgley
  • «Moneyball»
    Deb Adair, Ron Bochar, Dave Giammarco and Ed Novick
  • «Transformers: Dark of the Moon»
    Greg P. Russell, Gary Summers, Jeffrey J. Haboush and Peter J. Devlin
  • «War Horse»
    Gary Rydstrom, Andy Nelson, Tom Johnson and Stuart Wilson

Visual Effects

  • «Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2»
    Tim Burke, David Vickery, Greg Butler and John Richardson
  • «Hugo»
    Rob Legato, Joss Williams, Ben Grossman and Alex Henning
  • «Real Steel»
    Erik Nash, John Rosengrant, Dan Taylor and Swen Gillberg
  • «Rise of the Planet of the Apes»
    Joe Letteri, Dan Lemmon, R. Christopher White and Daniel Barrett
  • «Transformers: Dark of the Moon»
    Scott Farrar, Scott Benza, Matthew Butler and John Frazier

Writing (Adapted Screenplay)

  • «The Descendants» Screenplay by Alexander Payne and Nat Faxon & Jim Rash
  • «Hugo» Screenplay by John Logan
  • «The Ides of March» Screenplay by George Clooney & Grant Heslov and Beau Willimon
  • «Moneyball» Screenplay by Steven Zaillian and Aaron Sorkin  Story by Stan Chervin
  • «Tinker Tailor Soldier Spy» Screenplay by Bridget O’Connor & Peter Straughan

Writing (Original Screenplay)

  • «The Artist» Written by Michel Hazanavicius
  • «Bridesmaids» Written by Annie Mumolo & Kristen Wiig
  • «Margin Call» Written by J.C. Chandor
  • «Midnight in Paris» Written by Woody Allen
  • «A Separation» Written by Asghar Farhadi

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut / Endre )

Twitter picture

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut / Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut / Endre )

Google+ photo

Du kommenterer med bruk av din Google+ konto. Logg ut / Endre )

Kobler til %s

Informasjon

Dette innlegget ble postet den februar 27, 2012 av i Announcement, Film-stæsj med stikkord , , .

This blog is written by:

Arkiv:

Så mange har vært innom:

  • 28,309 hits

Bloggurat

Bloggurat

Skriv din epostadresse for å følge denne bloggen og motta meldinger om nye artikler på epost.

Bli med 552 andre følgere

%d bloggers like this: